• Fashion Responsive
  • Fashion Responsive
  • Fashion Responsive

Pırlanta Blog

Pırlantanın Oluşumu

Elmas,milyarlarca yıl önce dünyanın başlangıcında oluşmuştur.Çok büyük ısı ve basınç altında,yeryüzünün en derinlerinde oluşan elmaslar büyük yer hareketleri sonucunda gün yüzüne taşınmıştır.

Her elmas çok yaşlıdır.En genç elmas 900 milyon yaşında ve en yaşlısı da 3,2 milyar yaşındadır.Hiçbir elmas bir diğerinin aynısı değildir.

Seçtiğiniz bir elmasın dünyanın kalbinde yaratıldığını ve kıtalar arası bir yolculuk yaptığını düşünmek heyecan vericidir.

4C Kuralı

Tüm dünya da uzmanlar pırlantaları 4C nitelikleri ile değerlendirirler.4C kuralları nasıl işler veya en önemlisi hangisidir?Göz önüne alınması gereken en önemli husus,hiçbir kuralın bir değerinde daha önemli olmadığıdır.

Carat

Carat aslında pırlantanın boyutunu değil ağırlığını ifade eder. Yani 5 carat=1gram dır. Caratı ne olursa olsun pırlantanın görünüşü kesimine göre daha büyük veya daha küçük görünebilir.

Renk

Elmas,gökkuşağının neredeyse her renginde görülür ama en popüler olanlar hala daha beyaz renkli olanlarıdır.

Pırlantanızı Seçerken

Pırlantanızın işlenmemiş ve ham hali olan elmasın yaşı,tarihi ve göz kamaştıran parlaklığı onu mücevherlerin en değerlisi yapmaktadır.

Her elmas dünya da bir tanedir ve sizin gibi tekdir.Elmasın bu eşsiz serüvenini ve sizin için en iyi pırlantayı bulmanın heyecanını yaşayabilirsiniz.Böylece sizde sonsuza dek yaşayacak mücevherlerinize sahip olucaksınız.

Pırlanta kadar, duyguları ve yaşamın önemli anlarını başka hiçbir mücevher yakalayamaz. Pırlanta hediye etmek veya almak hayatın özel anlarınının neşesini arttırır.Bir bebeğin doğumu,yıldönümleri veya kişisel bir amaca ulaşılmasında ki kutlama veya sadece kendin mutlu etme isteği…

Pırlanta satın almak sonsuzluğun bir parçasına yatırım yapmak anlamına gelmez. Ödediğiniz rakam ne olursa olsun aldığınzı pırlanta yaşamınızın en derin duygusal yatırımlarından birini temsil edecektir..Her zaman zevkinize,bütçenize ve özelliği olan güne uygun bir pırlanta bulabilirsiniz.

KESİM

Boyutu ve şekli ne olursa olsun,iyi kesimli bir pırlanta ışığı kendi içinden geçirerek yansıtır.Işık,ayna gibi fasetlere çarparak taşın tepesinden dışarıya çıkarak ateşli ışıltısını ortaya çıkarır.Kesim sözcüğü ile aslında elmasın şekli de ifade edilir.Yuvarlak,kare,damla yada kalp şekilleri en çok bilinenlerdir.

Mücevherlerinizi seçerken;

-Mücevherlerinizi ışığa tutun içinde ki gökkuşağı renklerinin nasıl dışarıya yansıdığını görün.

Berraklık

Her elmas tek dir.İçleri kusursuz elmaslar daha az bulunur,bu yüzden de daha pahalıdır; ancak küçük lekeler pırlantanın güzelliğini yada parlaklığını etkilemez.